Jaro je v plném proudu a my můžeme využívat první poklady, které nám nabízí. Vyznačuje se především zelenou barvou. Zelená je také, podle tradiční čínské medicíny, barvou jater a žlučníku. Pokud se cítíte unavení, nervózní a bez energie, můžete posílit právě tyto orgány. A tou nejlepší cestou jsou právě ty poklady, které na nás koukají z jarní přírody.
KOPŘIVA
Prodlužuje život, působí protizánětlivě na unavené orgány. Kopřiva hýčká nadledviny a další části endokrinního systému. Je skvělou bylinou na reprodukční orgány, zejména pro ženy. Podporuje hormon stimulující folikuly a tím tvorbu vajíček. Odstraňuje z těla toxické estrogeny z vnějších zdrojů. Kopřivový list je bohatým zdrojem křemíku, který je potřebný pro kosti. Zklidňuje nesoustředěné a roztržité osoby.
PAMPELIŠKA
Pro pampelišku je typická hořká chuť. Odstraňuje z těla těžké kovy i ostatní jedy. Pampeliška je jedinečná. Květy čistí duté orgány, chuť je hořská s mírnou sladkostí. Listy čistí krev a pomáhají ji dovádět do hůře dostupných míst. Pomáhá tedy při špatném krevním oběhu. Odvádí také toxiny z lymfatického systému. Stonek čistí plné orgány a kořen detoxikuje plné orgány do větší hloubky. Pampeliška není jen čistící bylinou, ale také předává důležité živiny, které tělu dodávají energii a zabraňují onemocnění.
PETRŽEL
Její účinky jsou velmi opomíjené, ale stojí za to si její chuť oblíbit. Petržel má alkalizující účinky a pokud se používá s mírou a pravidelně dokáže tak působit v celém těle. Alkalizující účinky dodávají petrželi z velké části minerální soli – navazují se na škodlivé kyseliny a odstraňují je z těla. Působí účinně proti patogenům (houby, bakterie, plísně). Je také výborným pomocníkem při problémech s dutinou ústní. Má chelatační účinky (odstraňuje herbicidy a pesticidy uložené hluboko v těle).
Kromě těchto úžasných vlastností má vysoký obsah vitamínů (skupiny B, A, C a K) a minerálů (např. hořčík, zinek, vápník, železo,….)
Jelikož je to bylina, která nepotřebuje mnoho péče a snáší i chladnější počasí, předává nám schopnost žít a přežívat.
MEDUŇKA
Je hlavní bylinou používanou ke zklidnění nervů, především pokud souvisí se zažíváním. Tlumí nervové receptory v trávící soustavě a zmírňuje zánět. Obsahuje velké množství stopových prvků. Detoxikuje játra, slezinu a ledviny. Pomáhá zmírnit zánět močového měchýře. Je bylinkou, která hlídá zásobu vitamínu B12, aby ho tělo všechen nespotřebovalo. To jsou jen některé z jejich pozitivních účinků.
JETEL LUČNÍ
Ač je považován za plevel, je velmi prospěšný. Podporuje činnost lymfatické soustavy a čištění lymfy. Lze používat květy i listy, působí močopudně a je výborným prostředkem na jakékoliv onemocnění krve. Je bohatým zdrojem živin a alkaloidů bojujících s nemocemi. Alkaloidy ve spolupráci s aminokyselinami štěpí tuky a snižují jejich nadbytečné množství v těle, proto ho lze také použít při hubnutí. Má schopnost odstraňovat toxické těžké kovy a pesticidy. Má energizující účinky, a proto je vhodná také při únavě a vyčerpání. Zaujal vás? Nezapomeňte si uvařit čaj 🙂
Jaro nás naplňuje energií, v tento čas začínáme přípravu na další podzimní a zimní období. Tak nezapomeňte načerpat zdraví z přírody, tělo i duše vám poděkuje a odměnou vám bude zdraví a silný duch 🙂
Zdroj: Léčivá síla ovoce a zeleniny, Anthony William