Esenciální oleje v běžném životě

Než se rozepíšu o olejích, které nevíce využívám, chtěla bych vás upozornit, že se jedná především o moji osobní zkušenost. Nejde o studii ani lékařské doporučení. Chtěla jsem se s vámi jen podělit, jak esenciální oleje pomáhají mě a mé rodině.

Ve větší míře jsem oleje začala používat před deseti lety. Vůně esencí mě neskutečně přitahovali a já je začínala poznávat. Napíši vám 4 oleje, které jsou pro mě naprosto nejzákladnější, které nikdy nesmí chybět a také proč.

Základem je levandule. Je mocná a nejvíce pomocná v domácnosti. Nevíte jaký olej použít? Sáhněte právě po ní. Nejen, že nádherně voní, ale má mnohostranné použití. Vždy když dětem dávám vybrat olej, který si dají do koupele nebo na ošetření pokožky po koupání, vyberou si levanduli. Uklidňuje před spaním a odhání komáry, jako by to děti věděly. Pokud vás už nějaký hmyz poštípe, zabírá právě levandule proti úmornému svědění. Byli jste dlouho na slunci a máte spálenou pokožku? I na toto je vhodná levandule. Výhodou levandule je, že se nemusí ředit nosným olejem a můžete ji tedy použít ihned. Levandule je uklidňující, může pomoci při dávivém kašli a spálené kůži se pomůže zregenerovat. Přidat si ji můžete také do pití, kdy povzbudí imunitní systém a působí detoxikačně. Levandule je prostě zázrak, který by neměl nikomu chybět. Pozor by si měli dávat pouze lidé s nízkým krevním tlakem.

Olej z máty peprné, ten pravý na léto. Má chladivý účinek a tak tak při smíchání kvalitního nosného oleje s mátou, máte příjemné chladivé ošetření pokožky po koupeli. Protože má chladivý účinek, je vynikajícím prostředkem při srážení horečky. Dětem vždy smíchám mátový olej s trochou nosného oleje a vmasíruji do šlapek, horečka nám většinou poklesne. Máta je také výborným olejem na migrénu – olej můžete inhalovat, potřít jím bolavá místa nebo ji popíjet. Při pití vody s mátovým olejem (smíchaným s trochou medu, aby se ve vodě roztpýlil), podpoříte trávení, působí dobře také na dýchací cesty a krevní oběh. Použít ji můžete také do domácí zubní pasty, kdy osvěží dech, působí i proti bolesti zubů.

Dalším námi hodně oblíbeným olejem, zvláště v podzimních a jarních dnech je eucalyptus radiata. Jakmile se projeví nějaký soplík či kašel nastupuje u nás právě tento olejíček. Použít je dá různě. V difuzéru nejen provoní váš domov, ale také očistí prostor. Dětem ho kapu na oblečení, aby je vůně provázela a chránila celý den. Na noc, kdy bývá kašel nejhorší namočím ručník, nakapu na něj pár kapek eucalyptu a dětem se kašel velmi rychle uklidní.

Posledním představeným olejem z mé obrovské pokladnice esencí, je citrón. Tento olej je velmi účinný při úklidu. Ať se jedná o úklid těla či domácnosti. Přidávám pár kapek do vody při utírání prachu. Ověží vzduch a očistí ho od nežádoucích patogenů. Citrónový olej si také přidávám do vody na pití (opět ho ale smíchejte s trochou medu, aby se rozptýlil). Pročistí tělo, pomáhá při hubnutí a odstraňuje projevy celulitidy. Pozor si ale dejte při nanášení oleje na pokožku je citlivý na světlo a mohl by vám způsobit hnědé fleky.

Velmi důležité je dbát na to jaký olej používáte, především na jeho kvalitu, protože právě to má vliv na výsledné účinky. Já si pro svou práci i rodinu vybrala před 10 lety oleje nejvyšší kvality od Young Living. A zůstala jsem u nich. Nyní je mám i ve své nabídce produktů. Oleje vám ráda dodám i s dalšími zkušenostmi, které s nimi mám, případně vám můžu doporučit olej přímo pro vás. Pod článkem je formulář, kam stačí napsat dotaz, případně mě můžete kontaktovat osobně nebo telefonicky.