Manuální lymfatická masáž
(zaváděcí cena 840Kč/90minut - cena platná do 31.3.2025)
Manuální lymfatická masáž je soubor uspořádaných lymfodrenážních hmatů, které slouží především k podpoře imunity a zlešení detoxikace organismu.
Pravidelnou manuální lymfatickou masáží lze zabránit vzniku pooperačních a poúrazových otoků, lymfedémů, otoků z chronické žilní nedostatečnosti a postupující fibróze tkání.
Nezanedbatelný přínos manuální lymfatické masáže je v potlačení projevů celulity (nesprávně řečeno celulitidy), při formování postavy, redukci váhy, regeneraci sportovců a lidí, kteří v pracovním procesu přetěžují dolní končetiny. Pomocí manuální lymfatické masáže mohou být veškeré výše zmíněné typy otoků minimalizovány.
Manuální lymfodrenáž využívá speciální hmaty, které je nutné provádět správně, ve směru toku mízy, aby lymfu posouvaly správným směrem od jemných kapilár přes lymfatické cévy a uzliny do krevního řečiště. Tlak by měl být dostatečně silný na to, aby stimuloval podkožní lymfatický systém, ale natolik jemný, aby netlačil do svalů. Provádí se bez použití masážních přípravků.
Kdy je manualní lymfatická masáž vhodná:
- žilní a lymfatické otoky
- otoky a únava dolních končetin
- snižování otoků před nebo po operacích a úrazových stavech
- hromadění tukové tkáně v dolních končetinách (lipedém),
- migrény a bolesti hlavy
- prevence při pozitivní rodinné anamnéze (celulita, žilní insuficience, varixy)
- špatné prokrvení
- akné, otoky obličeje, váčky pod očima, vrásky, omlazení pokožky
- redukční procedury, celulita (nesprávně řečeno celulitida)
- celková regenerace a detoxikace organismu
- posílení imunitního systému
V případě, že je lymfodrenáž prováděna jako doplňová metodav průběhu léčby, je nutné doporučení lékaře. V některých fázích nemoci může lymfatická masáž pacientovi značně ulevit, naopak některá stádia nemoci jsou pro tuto masáž zcela nevhodná.

Doporučení před masáží:
- nekouřit a nepít alkohol před i po masáži
- den před masáží a po masáži zvýšit pitný režim
Kontraindikace:
- akutní infekční onemocnění, nachlazení
- akutní lupénka, ekzém či akné v zánětlivé fázi
- porucha štítné žlázy (hyperfunkce)
- vysoký krevní tlak (neléčený)
- onemocnění ledvin
- onkologické onemocnění
- onemocnění srdce
- hemofílie, rosacea
- diabetes, epilepsie
- křečové žíly, trombóza
- zánětlivá onemocnění, zánět žil
Lymfatický systém
Lymfatická soustava je důležitou součástí imunity, trávení a detoxikace. Jde o složitou síť, jejímž úkolem je vychytávání a odstraňování cizorodých látek a škodlivých částic z těla, dále se účastní látkové přeměny, pomáhá udržovat intravaskulární rovnováhu a má zásadní vliv na funkční imunitní systém.
Tvoří jej lymfatické cévy a lymfatické orgány. Cévami protéká čirá až mírně zakalená tekutina lymfa (míza), jejíž pohyb je iniciován kontrakcemi hladké svaloviny lymfatických cév, přilehlých kosterních svalů, dýchacích pohybů, peristaltikou střev i činností srdce. To znamená, že na tok lymfy má zásadní vliv fyzický pohyb a dýchání. Mezi lymfatické orgány patří lymfatické uzliny, slezina, brzlík a mandle.
Hlavní uzliny se nachází v oblasti klíčních kostí a krku, podpaží, tříslech a podkolení a další jsou kolem vnitřních orgánů. Z podkoží a orgánů lymfa sbírá odpadní látky, které vede cévami k větším uzlinám přes ostatní lymfatické tkáně, až se dostanou do jater a ledvin, které je vyloučí z těla. Teče-li lymfa příliš pomalu, cizorodé látky se hromadí v těle a vznikají otoky (lymfedémy).